mortal
01 آذر 1401 - 13:35

15 شرکت آلاینده در رشت جریمه شدند

به گفته رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رشت، براساس قانون حفاظت، احیا و مدیریت تالاب‌های کشور، 15 شرکت آلاینده در رشت به جهت ورود فاضلاب صنعتی آلوده و فاقد استانداردهای زیست محیطی به تالاب بین‌المللی بندر نزلی جریمه شدند.

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، محمدتقی تقی‌زاده امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه براساس ماده چهار قانون حفاظت و احیای تالاب‌های کشور، اشخاص حقیقی و حقوقی متخلف از احکام این قانون و مقررات مصوب جریمه شدند، اظهار کرد: پس از اقامه دعوا توسط اداره محیط زیست شهرستان مبنی بر آلایندگی و تخلیه فاضلاب صنعتی بدون تصفیه به رودخانه‌ها و نهایتاََ تالاب انزلی، علاوه بر توقف فعالیت و جبران خسارات وارده، حسب تشـخیص مرجع قضائی به پرداخت جریمه به میزان سه تا پنج برابر خسارات وارده محکوم شدند.

وی با بیان اینکه در صورت تکرار، علاوه بر جبران خسارات به پرداخت جریمه به میزان شش تا هشت برابر خسارات وارده محکوم می شوند، گفت: براساس تبصره ۱ این قانون درآمدهای ناشی از اجرای وصول جریمه‌ها و خسارات موضوع این قانون طی ردیف درآمدی جداگانه که در قانون بودجه هر سال مشخص شده، به حساب خزانه‌داری کل کشور واریز می‌شود.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رشت با بیان اینکه معادل صددرصد آن با پیش‌بینی در قوانین بودجه سنواتی به منظور جبران خسارت وارده و حفاظت، احیا و مدیریت تالاب‌ها در اختیار صندوق ملی محیط زیست قرار می‌گیرد، افزود: تاکنون چهار شرکت آلاینده جرایم خود را به حساب خزانه دولت واریز کردند.

تقی‌زاده با تأکید بر ضرورت حفاظت از محیط زیست توسط شرکت‌ها بیان کرد: سرمایه‌گذاران و صاحبین شرکت‌ها هرچقدر در خصوص تصفیه‌خانه‌ها و کنترل آلودگی هزینه کنند خود سرمایه‌گذاری برای آیندگان است و با این کار محیط زیست سالمی را برای فرزندانمان به ارث می‌گذاریم.

پایان پیام/۸۴۰۰۷

منبع: فارس
شناسه خبر: 873459